Back

Strategia podatkowa – jak nie wylać dziecka z kąpielą

Strategia podatkowa – jak nie wylać dziecka z kąpielą

Ustalenie odpowiedniego zakresu informacji o realizowanej strategii podatkowej stanowi kluczowy element zapewnienia przez podmioty gospodarcze transparentności w obszarze podatkowym. Dotyka jednocześnie problematyki związanej z tajemnicą przedsiębiorstwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, podatnicy są zobowiązani do ujawnienia określonych danych w informacji o strategii podatkowej. Ten obowiązek sprawozdawczy generuje szereg pytań oraz kontrowersji, z którymi borykają się podatnicy.

Problematyczne transakcje z podmiotami powiązanymi

Pojawiają się pytania o to, w jakim zakresie w strategii podatkowej należy ujawniać informacje w przedmiocie transakcji z podmiotami powiązanymi. Podatnicy nadal zwracają się do Nas z pytaniami, czy w informacji o realizowanej strategii podatkowej należy ujawnić każdą transakcję z podmiotami powiązanymi, jeżeli łączna wartość transakcji przekracza 5% sumy bilansowej.

Rozliczenia w rajach podatkowych – kolejny dylemat

Również kwestia ujawniania rozliczeń podatkowych w tzw. rajach podatkowych nie jest pozbawiona wątpliwości. Przedsiębiorcy cały czas nie są pewni tego, czy powinni ujawnić informacje o konkretnych transakcjach z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.

Tajemnica przedsiębiorstwa a strategia – czyli między młotem a kowadłem

Zakres danych, które należy wykazywać w ramach informacji o strategii podatkowej, nie dotyczy  danych objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego. W tym kontekście warto zadbać o racjonalną selekcję informacji w ramach strategii podatkowej. Należy zadbać o to, by raportowanie w ramach strategii spełniało wymogi ustawowe, ale jednocześnie i o to, by nie narażać firmy na udostępnianie wrażliwych dla niej danych w sposób niekontrolowany.

Zapraszamy na webinar

W obliczu wielu niejasności i wątpliwości związanych ze sporządzaniem informacji o strategii podatkowej – serdecznie zapraszamy na nasz darmowy webinar, gdzie eksperci z Kancelarii Staniek&Partners przedstawią głębszą analizę m.in, ww. kwestii oraz udzielą praktycznych wskazówek.

Nie przegap okazji do zdobycia cennych informacji i rozwiązań!

Link do webinaru: https://tiny.pl/c58h7

Klaudia Wieczorek

Loading

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *