Back

Podatek minimalny – co to jest i jak może wpłynąć na Twoją firmę?

 

Dwa nowe podatki minimalne mają zapewnić duże wpływy do budżetu. Dyrektywą Rady Unii Europejskiej z dania 14 grudnia 2022 roku został wprowadzony globalny podatek minimalny. Natomiast drugi – minimalny podatek dochodowy został wprowadzony formalnie w ramach tzw. Polskiego Ładu i obowiązuje w Polsce w pełni od 1 stycznia 2024 roku. W tym wpisie przedstawimy Państwu podstawowe zasady jego funkcjonowania oraz potencjalne konsekwencje wprowadzenia tego podatku w Polsce.

Czym jest podatek minimalny?

Definicja

Podatek minimalny to rodzaj podatku, który ma na celu zapewnienie, że firmy, szczególnie te wielonarodowe, płacą minimalną stawkę podatku od swoich zysków, niezależnie od stosowanych strategii optymalizacji podatkowej. Ma to na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu firm działających w wielu jurysdykcjach.

 

Globalna Inicjatywa

Idea globalnego podatku minimalnego zyskała na popularności po tym, jak Grupa G7 zasugerowała wprowadzenie minimalnej globalnej stawki podatkowej dla korporacji międzynarodowych. Propozycja ta ma na celu ograniczenie praktyk unikania opodatkowania przez duże firmy, które przenoszą swoje zyski do tzw. rajów podatkowych.

Jakie są potencjalne skutki dla Twojej firmy?

Wpływ na duże korporacje

Jeśli prowadzisz dużą firmę o zasięgu międzynarodowym, podatek minimalny może wymusić na Twojej organizacji płacenie wyższych podatków w miejscach, gdzie faktycznie prowadzisz działalność gospodarczą. To zmniejszy możliwości optymalizacji podatkowej, ale też może przyczynić się do bardziej sprawiedliwego rozkładu obciążeń podatkowych.

 

Konsekwencje dla MŚP

Dla mniejszych przedsiębiorstw, które nie korzystają z międzynarodowych schematów optymalizacji podatkowej, wprowadzenie podatku minimalnego prawdopodobnie nie będzie miało bezpośredniego wpływu. Jednakże, zmiany w przepisach podatkowych dla dużych graczy mogą nieoczekiwanie wpłynąć na całą gospodarkę, w tym na MŚP.

 

Dlaczego to ważne?

Zwiększenie transparentności

Jednym z głównych celów podatku minimalnego jest zwiększenie przejrzystości finansowej firm. To powinno prowadzić do bardziej uczciwej konkurencji i eliminacji praktyk, które mogą być uznane za unikanie podatków.

Możliwości rozwoju

Zapewnienie, że wszystkie firmy płacą sprawiedliwe podatki, może również oznaczać, że rządy będą miały więcej środków na inwestycje publiczne, co również może stwarzać nowe możliwości biznesowe.

 

Jak możesz przygotować swoją firmę?

Zrewiduj obecne struktury

Analizuj, jak Twoja firma jest obecnie strukturyzowana pod względem podatkowym i rozważ możliwe przekształcenia, które mogą zminimalizować negatywne skutki podatku minimalnego. Może to obejmować restrukturyzację międzynarodowych operacji lub przegląd umów z podwykonawcami i dostawcami.

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa

Rozważ konsultacje z doradcami podatkowymi lub prawno-podatkowymi, którzy specjalizują się w międzynarodowym prawie podatkowym. Oni mogą pomóc zrozumieć konkretne wymogi i zalecenia dla Twojej firmy oraz zaplanować najlepsze działania.

 

Podsumowanie

Podatek minimalny to złożony temat, który wkracza na arenę międzynarodową z impetem. Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą korporację, czy małą firmę, warto być na bieżąco z najnowszymi zmianami w prawie podatkowym. Warto również rozważyć profesjonalne doradztwo, aby w pełni zrozumieć nowe wyzwania i możliwości, jakie przynosi wprowadzenie podatku minimalnego.

Jak możemy pomóc?

Jeśli czujesz, że możesz potrzebować wsparcia w tej dziedzinie, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Staniek&Partners. Nasi eksperci są gotowi pomóc Ci dostosować działalność Twojej firmy do nowych przepisów i wykorzystać potencjalne korzyści, które może przynieść wprowadzenie podatku minimalnego. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc i napisz do nas: akademia@staniekandpartners.com

 

 

 

Autor: Julia Orzełowska, Aleksandra Siodłak 

Loading