Back

Sprzedaż na VINTED a podatek

Sprzedaż na Vinted a obowiązki podatkowe

 

Kiedy sprzedaż na Vinted nie podlega opodatkowaniu?


Rozważasz sprzedaż na Vinted?
 Dowiedz się, kiedy musisz myśleć o podatku, a kiedy możesz cieszyć się zyskami bez dodatkowych formalności.

Platformy sprzedażowe jak Vinted stają się popularnym sposobem na zarówno odświeżenie garderoby, jak i na dodatkowy dochód. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy Twoja sprzedaż nie będzie generować obowiązków podatkowych, żeby móc sprzedawać bez zmartwień!

Warunki sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu

Twoja sprzedaż na Vinted nie podlega opodatkowaniu, jeśli spełnia poniższe warunki:

  • Sporadyczna sprzedaż i osobisty charakter transakcji:Jeśli sprzedajesz swoje używane przedmioty nie w celu zarobkowym ani w sposób zorganizowany i ciągły.

 Uwaga! Dyrektywa DAC-7 przewiduje, że platforma sprzedażowa będzie przekazywać do urzędu skarbowego informacje w przypadku gdy sprzedaż przekroczy 30 transakcji lub jeżeli łączne wynagrodzenie za sprzedane towary przekroczyło 2000 euro.

Co to oznacza? Sprzedając na Vinted w ciągu roku 30 sztuk ubrań o wartości powyżej 2000 euro ubrań, Twoje dane zostaną przekazane do fiskusa!

  • Sprzedaż bez zysku:Gdy ceny sprzedaży są niższe niż ceny zakupu, nie generujesz dochodu, co oznacza brak konieczności płacenia podatku.

Uwaga! Pomimo braku dochodu, transakcję należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT w części dotyczącej odpłatnego zbycia rzeczy.

  • Próg dochodowy:Sprzedaż nie będzie opodatkowana jeżeli Twój roczny dochód opodatkowany wg skali podatkowej nie przekroczy 30.000 zł (chodzi o Twój cały dochód opodatkowany wg skali podatkowej, czyli np. też umowa u pracę).
  • Sprzedaż po 6 miesiącach: Gdy dokonasz sprzedaży rzeczy które były Twoją własnością dłużej niż 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca jej nabycia) od takiej sprzedaży nie zapłacisz podatku. Nie wykazujesz jej także w deklaracji PIT.

 

Kiedy działalność nierejestrowana staje się opcją

Kiedy działalność nierejestrowana?

Sprzedając regularnie w sposób zorganizowany ubrania na Vinted (w przeciwieństwie do sprzedaży okazjonalnej) należy pamiętać o limitach dla działalności nierejestrowanej. W sytuacji kiedy miesięczny przychód nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną.

Osoby, które decydują się na działalność nierejestrowaną muszą prowadzić ewidencje sprzedaży oraz rozliczyć swoje przychody w PIT-36.

Uwaga! Po przekroczeniu limitu działalności nierejestrowanej w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą. Wtedy sprzedaż będzie opodatkowana w ramach źródła przychodów z działalności gospodarczej!

Dyrektywa DAC7

Platformy sprzedażowe takie jak Vinted obowiązane będą do przekazywania danych sprzedawców organom podatkowym. Warunkiem jest wykonanie określonej liczby transakcji sprzedaży w ciągu roku przez Vinted lub przekroczenie określonego progu zarobków.

Udostępnienie naszych danych przez Vinted nie oznacza automatycznie, że należy zapłacić podatek.

Uwaga! Polskie regulacje mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r., ale raportowanie ma objąć dane o użytkownikach platform sprzedażowych za okres od 1 stycznia 2023 r. (a więc także za okres sprzed wejścia w życie ustawy implementującej Dyrektywę DAC-7).

Przykłady:

Alicja z Krakowa:
Roczny przychód z Vinted: 1 000 zł | Koszt zakupu ubrań: 1 500 zł | Dochód: 0 zł | Podatek: 0 zł | Sprzedaż przed upływem 6 miesięcy
Alicja sprzedaje ubrania za mniej, niż za nie zapłaciła, więc od sprzedaży nie zapłaci podatku. Alicja powinna jednak wykazać sprzedaż w deklaracji PIT.

Wiktoria z Warszawy:
Roczny przychód z Vinted: 2 500 zł | Koszt zakupu ubrań: 2 000 zł | Dochód z Vinted: 500 zł | Inny dochód opodatkowany wg skali, np. umowa zlecenia: 15 000 zł | Podatek: 0 zł | Sprzedaż przed upływem 6 miesięcy
Całkowity roczny dochód Wiktorii opodatkowany wg tzw. skali podatkowej nie przekracza 30 000 zł, więc nie zapłaci podatku. Wiktora musi jednak pamiętać, aby wykazać sprzedaż w deklaracji PIT.

Magda z Wrocławia:

Roczny przychód z Vinted: 1 000 zł | Koszt zakupu ubrań: 800 zł | Dochód: 200 zł | Podatek: 0 zł | Sprzedaż po upływie 6 miesięcy
Magda sprzedała ubrania po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca ich nabycia, więc nie zapłaci podatku. Nie musi takiej sprzedaży wykazywać w deklaracji PIT.

Potrzebujesz wsparcia prawno-podatkowego? Napisz do nas: akademia@staniekandpartners.com

 

Autor: Aleksandra Siodłak, Weronika Nazarkiewicz

Loading